Sıkça Sorulan Sorular

Maksimum 25 km/h hıza kadar çıkabilen, motor gücü 250 Watt ve altında bir elektrik motoru bulunan iki tekerlekli pedallı ulaşım aracıdır.

İki tekerlekli elektrikle çalışan bir motora sahip olan binek ulaşım aracıdır. Motor gücü 250 W ile 4 KW ’nın arasındadır. Ülkemizde bulunan tüm elektrikli mopedler tip onay belgesine tabidir. Bu sebeple elektrikli mopedlerin testleri Avrupa Birliğince akredite olmuş test ofislerince yapılır. Plaka ve ehliyetle trafikte rahatlıkla sürülür.

Kış aylarında akülerinizin içerdiği kimyasal bileşik, tepkimeyi daha zor ve az verimle yapar. Bu sebeple elektrikli bisiklet ve motosikletlerinizin yaklaşık %30 daha az menzil yapması normaldir. Hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düştüğü durumlarda menzil daha da kısalabilir. Ancak havanın ısınmasıyla aküleriniz eski performansına geri döner.

50 cc benzinli bir motosiklet yaklaşık 100 km'de 2-3 litre benzin yakar. Günümüz yakıt fiyatlarıyla 100 km’de 15 TL ile 20 TL arasında maliyet oluşturmaktadır. Volta elektrikli mopedin şarj maliyeti 100 km’de yaklaşık 70 kuruş ile 1 TL arasındadır . Kıyaslandığında benzinli bir motosikletle yol almak elektrikli bir motosiklete göre 25 kat daha pahalıdır.

Elektrikli motosikletlerin temelinde bir motor, bu motoru besleyen bir akü ve yönetimi gerçekleştiren bir sürücü bulunmaktadır. Geri kalan tüm parçalar benzinli motosikletlerle aynıdır. Bilindiği üzere benzinli motosikletlerin bakımlarında yağ, filtre gibi bazı parçalar belirli aralıklarla değişmektedir. Ancak Volta Elektrikli Motosikletlerin bu tip parça değişimleri yoktur. Bu kullanıcısına para ve zaman kazandırır.

Elektrikli motosikletler tescile tabi olduğu için bayi tarafından adınıza %3 ÖTV yatırılır. Elektrikli bisikletler tescile tabi olmadığı için fabrika tarafıdan %3 ÖTV'si yatırılır.

Elektrikli mopedlerimiz ve bisikletlerimiz MTV’ye tabi değildir. MTV ödemeniz gerekmez.

Elektrikli motosikletlerde benzinli motosikletler gibi muayeneye tabidir. Ancak muayeneleri daha dar kapsamlıdır. Frenler, lambalar, lastikler kontrol edilir. İlk muayene 3 yıl sonra, diğer muayeneleri ise 2 şer yıl arayla yapılır.

Elektrikli bisikletler karayolları trafik kanununa göre bisikletlerle aynı kapsam altında olduğundan ehliyet gerektirmeden trafik kurallarına uymak suretiyle güvenle kullanılabilir. Elektrikli mopedler ise yeni karayolları trafik kanununa göre B sınıfı ehliyet'de dahil olmak üzere herhangi bir sınıf ehliyet ile kullanılabilir. Açıklamak gerekirse bütün ehliyet sınıfları moped yani M sınıfını kapsar. Elektrikli moped kullanmak için motosiklet ehliyeti olan A sınıfı ehliyeti almaya gerek yoktur.

Elektrikli bisikletler için herhangi bir şekilde plaka aranmamaktadır. Elektrikli motosiklet (moped)'ler için plaka gerekmektedir. Ancak yeni uygulamaya göre trafik sigortası aranmamaktadır. Böylece sadece noter ruhsat masrafı ile plaka çıkarılabilmektedir.

Garanti şartlarımız araçlarımızla birlikte verilen garanti belgelerinde ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Aracınızın garantiden çıkmaması için periyodik bakımlarını yetkili servislerde yaptırınız.

Bilinenin aksine motosikletinizin aküsünü tamamen bitirerek şarj etmeniz akülerinize yarar sağlamaz. Volta Elektrikli motosikletler için özel üretilmiş Jel akülerde kimyası gereği hafıza etkisi yoktur. Bu sebeple akülerinizi mümkün oldukça sık sık şarj ediniz. Böylelikle akülerinizin hem ömrü uzayacaktır, hem performansı artacaktır.

Volta Elektrikli Motosikletinizle yola çıkmadan önce lastik havalarınızı, frenlerinizi ve tüm aydınlatma aksamınızı iyice kontrol ediniz. Kullanım esnasında kesinlikle kask takınız. Kask sadece yasalar gereği takılması gereken bir gereç değildir. Olası kazalarda başınızın darbe almasını engeller. Tüm güvenli kullanım koşulları ayrıntılı olarak garanti belgelerinizde bulunur. Lütfen okumadan yola çıkmayınız.

Aküler, fren baltaları, lastikler aşınan parçalardır. Bu parçaların aşınması motosikletinizin (moped) performansını düşürecektir. Lütfen kullanma kılavuzunda belirtilen koşullarda parçalarınızı yetkili servislerde değiştiriniz.

Aracınızı yüksek basınçlı su ile yıkamayınız. Aracınızı arka teker orta mili seviyesinde suya maruz bırakmayınız. Düşük basınçlı su ile kimyasal kullanmadan yıkama işlemi bittikten sonra kurulayarak aracınızı yıkayabiliriz.

Arka teker mili seviyesindeki su birikintileri motosikletiniz (moped) için tehlikelidir. Buralardan geçerken motorunuz su alabilir, su alan motor çok kısa süre içerisinde kısa devre yapıp yanacaktır.

Motosikletlerimiz (moped) kurşun asit akülü olanlar için 6-8 saat, lityum iyon tip olanlar için 2-3 saatte dolacaktır. Elektrik şebekesinde voltaj değişimleri sebebi ile şarj aletleriniz akım vermeye devam edebilir. Bu sebep ile kurşun asit tip aküler için 12 saat, lityum iyon tip aküler için 5 saati geçen durumlarda aracınız hala şarj olmaya devam ediyor ise lütfen aracınızı şarj aletinden ayırınız ve lütfen en yakın servise şarj aleti ile gidiniz.

Firmamız aküleri yalnızca firmamız tarafından sağlanan şarj aletleri ile şarj edilmelidir. Şarj aleti ve akünün uyumlu sayılması akülerinizin ömrü için çok önemlidir. Yanlış şarj aleti ile şarj etmek akülerinizi şişmesine, menzilin azalmasına, ömrünün kısalmasına neden olabilir.

Elektrikli araçlarınızın aküleri minimum ayda 1 defa şarj edilmelidir. Ayda 1 defa şarj edilmeyen aracın akü ömrü kısalır. Uzun süreli kullanılmayacak olan aracınızın sigortasının kapalı olduğundan emin olunuz. 3 Ay veya daha uzun süre sigortası açık halde şarj edilmeden bekletilen araçların aküleri büyük oranda performans kaybedecektir.

Aracınızın taşıma kapasitesi teknik dokümanlar da belirtilmiştir. Bunun üzerinde ağırlık taşımanız halinde aracınızın; şase, süspansiyon, lastikler, yan ayak, orta ayak parçaları hasar görebilir. Lütfen belirtilen kapasite de aracınızı uygun kullanınız.

Aracınızı fabrika tarafından belirlenen tırmanma kapasitesi üzerinde kullanmanız; motor sürücü bilgisayar ve/veya ana kablonuza hasar verebilir. Uzun süre dik yokuş tırmanmanız; araç motor ve sürücü sıcaklığını arttıracaktır. Kapasite üstündeki bu tırmanmalar motorunuzu veya sürücünüzün yanmasına sebep olabilir.

Aracınızın menzil verileri fabrika tarafından düz yolda rüzgarsız havada 75kg sürücü ile test edilmiştir. Eğimli yollar, yağışlı havalar, rüzgar, düşük sıcaklıklar gibi çevre koşulları aracınızın menzilini etkileyebilir. Ayrıca 75kg ağır sürücü yanlış fren ayarları ve yanlış lastik basınçları menzilinizi kısaltacaktır. Yüksek eğimli yerlerde aracın kullanılması da aracın menzilini azaltacaktır.

Fabrika tarafından orijinal olarak sağlanmayan alarm sistemleri aracınızın aküsünü bozacaktır. Lütfen yetkili servis onayı olmadan aracınıza alarm, lamba, usb şarj cihazı gibi elektronik parçalar bağlamayınız.